BYD’nin yükselişi durdurulamıyor! Tesla’yı solladı mı?

BYD, elektrikli otomobil satışlarında lider olan Tesla’nın koltuğuna göz dikmiş durumda. Çinli şirket, Tesla ile arasındaki satış farkını önemli ölçüde kapattığını açıklayarak yılın ikinci çeyrek sonuçlarını paylaştı. BYD, 30 Haziran’da sona eren üç aylık dönemde 426 bin elektrikli otomobil sattığını açıkladı.

Tesla satışları düştü, BYD fırladı

BYD, son çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21’lik artış kaydetti. Tesla hala satış hacmi bakımından dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olsa da, 443 bin satışa ulaştı. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 4,8’lik düşüş anlamına geliyor.

Tesla, ilk çeyrekte BYD’ye kıyasla 86 bin daha fazla araç satmayı başardı. Ancak Çinli şirketin hızla büyümesi dikkat çekiyor. Tesla’nın satışları ilk kez arka arkaya düşüş yaşarken, BYD ise beklenmedik rakamlara ulaşmayı başardı.

Çin Otomobil Derneği’nin verilerine göre Tesla’nın araç satışları, Haziran ayında bir yıl öncesine kıyasla yüzde 24 oranında düştü. Nio gibi diğer Çinli otomobil markaları da Tesla’nın pazar payına rakip oluyor.

BYD, bu yılın başlarında benzinli araçlara karşı “kurtuluş savaşı” başlatarak daha düşük fiyatlı elektrikli araç modellerini piyasaya sürmeye başladı. En ucuz modeli olan Seagull EV, 10 bin doların altında bir fiyatla satılıyor.

BYD CEO’su Wang Chaunfu, elektrikli araçların “eleme turlarına” girdiğini ve önümüzdeki iki yılın otomobil üreticilerinin bu yarışta öne çıkmaları için kritik olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir