Öğretmen atamaları branş dağılımı, başvuru tarihi belli oldu mu?

Sözleşmeli öğretmen atamaları için merak edilen açıklamalar kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. Geçtiğimiz günlerde de Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamaları branş dağılımı için “Zaten şu anda hazır. Hemen karar alınır alınmaz branş dağılımını açıklayıp süreci başlatacağız.” açıklamasında bulunmuştu.

ÖĞRETMEN ATAMALARI BRANŞ DAĞILIMI, KONTENJAN BELLİ OLDU MU?

Öğretmen atamaları için branş dağılımı ve kontenjanlar 7 Mayıs 2024 Salı günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sona eren kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Bakanımız, Hazine Bakanımız, ekonomi kurmaylarımıza son bir kez daha görüşecek ardından öğretmen adaylarımızı bilgilendirecek bakanlığımız yarın (7 Mayıs 2024 Salı günü) atamaya esas branş dağılımlarını, başvuru takvimini ve süreci paylaşacaktır” dedi.

ÖĞRETMEN ATAMALARI HANGİ BRANŞLARDA YAPILACAK?

130’a yakın farklı branşta atama yaptıklarına dikkati çeken Tekin, her branşın eşit derecede önemli olduğuna işaret etti.

Branşlardaki atamaların adil bir biçimde yapılması için otomatik yazılım geliştirdiklerini belirten Tekin, “Hiçbir endişeleri olmasın. Tamamen objektif, eşit, adil bir biçimde branş dağılımını tanımlayacağız. Zaten şu anda hazır. Hemen karar alınır alınmaz branş dağılımını açıklayıp süreci başlatacağız.” dedi.

ÖĞRETMEN BRANŞ DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Öğretmen ataması branş dağılımı henüz belli olmadı, 2023 yılında 45 bin öğretmen ataması yapılmış branş dağılımı ise şu şekilde olmuştu; 45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Öğretmen ataması söz konusu mu?’ sorusuna da “Öğretmen atamaları fazla uzamayacak, yakında bir miktar atama yapacağız. Ancak şimdi rakam vermek doğru olmaz. Milli Eğitim Bakanımız konuyu çalışıyor” diye yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir