Vatan Emniyet’te Polisler, İki Avukata İşkence Etti

Halk Akademi’den Çiğdem Tosun’un haberine göre; Avukat Bahtiyar Kandeğer ve Avukat Şehnaz Altunkaya bugün (27 Haziran), müvekkil yakınlarının verdiği gözaltı haberi üzerine saat 00.10 sularında Vatan Emniyet Organize Şube Birimi’ne ulaştı. Şube içinde müvekkillerinin durumunu sorguladılar. Avukat Bahtiyar Kandeğer’in tutanaktaki ifadesine göre; bankodaki görevli memur müvekkillerin şubede olduğunu ve kendileriyle görüştüreceklerini söyledi.

MÜVEKKİLER DE İŞKENCE GÖRÜP ALIKONULMUŞ

Uzun süre beklemelerine rağmen herhangi bir görüşme gerçekleşmedi. Ardından müvekkillerden V.A. Avukat Kandeğer’i aradı. 5 saat boyunca darp edildiğini, hiçbir gözaltı kararı olmaksızın hatta hiçbir işlem yapılmaksızın serbest bırakıldığını söyledi. V.A.nın yardım istediği adrese ulaştılar. V.A., kendisi ve diğer müvekkil S.Y.’nin feci şekilde darp edilip; S.Y.’nin hala emniyette olduğunu söyledi. Bunun üzerine avukatlar emniyete geri dönüp gözaltı kararıyla birlikte müvekkilleri S.Y.’yi görmek istediler.

DAKİKALARCA ÖLÜMCÜL DARBELERLE İŞKENCE GÖRDÜLER

Emniyet personelleri çelişkili ifadelerle müvekkil hakkında net bilgi vermeden avukatları oyaladı. “Personel yok.” diyerek avukatlar uzun süre bekletildi. Polisler; avukatların, müvekkilin durumu ile birlikte gözaltı kararı ve savcılıkla iletişime geçilip geçilmediği konusundaki soruları yanıtsız bıraktı. Avukat Altunkaya, yaşanan hukuksuz durumu video kaydına almak isterken 7-8 sivil giyimli polis, avukatları ağır şekilde darp etmeye başladı. Avukatlar zorla dışarı atılmaya çalışıldı. Avukat Altunkaya, kameraların önünde yere atılıp tekmelenerek darp edildi. Avukat Kandeğer ise kameraların görmediği alanda kafa ve karnına atılan darbelerle uzun süre işkence gördü.

İşkenceye maruz kalan Bahtiyar Kandeğer

İŞKENCE; TACİZ VE TERS KELEPÇE İLE DEVAM ETTİ

Avukat Altunkaya, dakikalarca linç ve taciz edildiği üst kattan meslektaşının da aynı kabusu yaşadığı alt kata, merdivenlerden sürüklenerek indirildi. Altunkaya, burada da polisler tarafından dövülüp, ters kelepçe takılarak yere yatırıldı. Polisler, kelepçe takıldıktan sonra dahi Avukat Altunkaya’yı tekmelemeye devam etti. Müdahale etmeye çalışan Kandeğer de yerde tekmelendi, kafasına ve karnına art arda ağır darbeler aldı. Polisler tüm bu eylemler sırasında avukatlara küfürler ve tehditler savurdu. Kandeğer’in telefonu kırıldı.

SAVCIDAN DARP EDİLEN AVUKATLARA: ‘ÖLMEDİYSENİZ SABAH GELİN’

Avukatlar, kabus gibi işkenceden sonra başka bir grup polis tarafından dışarı çıkarıldılar. Eşyalarını kontrol ettiklerinde, polislerin; Altunkaya’nın telefonunu ve paralarını geri vermediklerini fark ettiler. Günün nöbetçi savcısına ulaşıp durumu ilettiklerinde, savcı,“Otopsi mi yapacağım? Ölmediyseniz sabah gelin!” diyerek ifade almayı ve konu ile ilgilenmeyi reddetti. Olay yeri Emniyet şubesinden, kendi imkanlarıyla hastaneye ulaşıp darp raporu aldılar. Ardından avukatlar Çağlayan Adliyesi’ne giderek polisler hakkında şikayette bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir